Pastkaste Nr. 12

Pastkaste Nr. 12
Ēriks Apaļais
28/04 – 27/05

Ērika Apaļā personālizstāde “Pastkaste Nr. 12” aicina skatītājus uz gleznotāja jaunāko darbu kopā sanākšanu 427 galerijas vaļsirdīgajās telpās. Mākslinieka vērienīgā izstādē, kas piedāvāja līdzšinējās darbības pārskatu Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā 2020. gada sākumā, apmeklētāji varēja iekāpt gleznu sērijā “Atmiņu priekšmets”, kurā Apaļais veidoja attēlu modeļus, mēģinot izprast autobiogrāfisko tēlu nozīmes – gleznas darbojās kā psihes kartējumi, kuros iesūkusies mākslinieka izziņas gaita. “Atmiņu priekšmets” gleznās Apaļais atklāja, ka tēls kā atmiņas objekts ir konstrukcija, ko iespējams gleznieciski abstrahēt, mīkstinot tēliem piesaistīto pieredžu nozīmes.
“Pastkarte Nr. 12” piedāvā iespējas jaunām atklāsmēm, kā attiekties pret atmiņu objektiem pēc tam, kad to nozīmes tikušas kritiski iztaujātas, pārvietojoties no tēlu relativizēšanas uz pieredzi, kurā atmiņu objekti ir transformējušies caur to apzināšanās stāvokļiem. Sērijās attēlotie ģimenes personāži (mamma, tētis un māsa) atrodas dinamiskās attiecības, kas paver jaunu mijiedarbību iespējamību un atvērtu lauku savienojumiem un pieredžu papildinājumiem.

Ēriks Apaļais (dz. 1981) strādā glezniecībā, piedalījies starptautiskās un grupu izstādēs kopš 2008. gada. Nozīmīgākās izstādes: Ģimene, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Rīgā (2020); Viss bija mūžīgs, līdz pārstāja tāds būt, Rīgas starptautiskajā mākslas biennālē, Rīgā (2018); Stoļičnaja un sniegavīri, Art Cologne, Ķelnē, Vācijā (2018); Dedication, Exploitation & Haute Collaboration, Silberkuppe Gallery, Berlīnē (2017); Inscribed Sihouettes, Galerie Vera Munro, Hamburgā, Vācijā (2014). Ieguvis Karla H. Dices balvu par labāko gada diplomdarbu Vizuālās Mākslas augstskolā Hamburgā (2011) un DAAD (Vācu Akadēmiskās Apmaiņas dienests) Balvu par izciliem sasniegumiem. Maģistra grāds mākslā, Vizuālās Mākslas augstskola Hamburgā (prof. Andreas Slominski).

Atbalsts: VKKF, Rīgas dome

Photos: Līga Spunde