Linolejija*

Linolejija*
Hanele Zane Putniņa
15/03 – 13/04/2024

* vieta, kurā viss ir no linoleja, un tur domā linolejā.

aptuveni 23m2
2.5 – 3 mm bieza linoleja garoza
apdzīvo linoskaiži

Sākotnēji veidojusies no seismiskām kalta kustībām un krāsu izvirdumiem. Ar laiku to sāka apdzīvot linoskaiži, kas evolūcijas ceļā veidojušies no kalta griezuma butnēm. Tā ir vieta, kurā kalts nemāk apstāties, tas ir līdzīgi kā atmosfēra apņem linoskaidijas virsmu brīžiem atsedzot kādas būtnes atveidus linotektoniskajā reljefā.­

Linolejijā neeksistē papīrs, tas nepagrūtina šo vietu ar savu trauslumu un vārgumu, ar savu ierobežojošo izmēru un nevēlēšanos samierināties ar planētas ”zeme” gravitācijas un fizikas likumu neizbēgamo slogu. Linolejija ir stingra vieta.

Hanele Zane Putniņa dzīvo un strādā Rīgā. Haneles grafikām pamatā ir mitoloģiski tēli no folkloras un leģendām, kurus bieži vien māksliniece pārrada lielformāta linogriezuma tehnikā. Apjomīgās tēlu kompozīcijas mijas ar pieticīgiem ikdienas situācijas absurdiem, ko viņa mēdz dēvēt par “brēgelīšiem”.
Haneli interesē vēsturiskās grafikas tehnikas un viss ar to saistītais. Turpina savus meklējumus linogriezuma pasaulē, ņemot pēc iespējas lielākus kaltus un cenšoties atrast kādu dārgumu starp linoleju skaidām. Straujiem soļiem tuvojas savam pirmajam izgrebtajam hektāram linolejā.

Atbalsts: VKKF

Foto: Līga Spunde