Devīgie nervi

Devīgie nervi
Adams Šiu-Jang Šovs
26/01 – 1/03/2018

21. gadsimta O.L.A.

Melnās tējas lapas (1 tase)
Jūras sāls (2/3 tases)
Koka skaidas (3 tases)
Ogļu skaidas (3 tases)
Kalcija oksīds (3 tases)
Rīsu miziņas (1 – 1,4 kg)
Pīļu olas (ducis) *
* 56.7 (vidējais svars)

– Uzvāri tēju, izmantojot melnās tējas lapas, verdošā ūdenī ar attiecību 1 pret 8. Kad tā uzvārījusies, ļauj tējai ievilkties vienu stundu, lai tā kļūtu stiprāka.

– Izmantojot palielāku trauku, savieno jūras sāli, koka skaidas, ogļu skaidas un kalcija oksīdu. Šis sārmaino savienojumu sajaukums palīdzēs iedarbināt konservācijas procesu.
Kad tēja ievilkusies, maisījumam pievieno 3 tējas tases un arī izkāstās lapas. Sparīgi maisi, pievienojot atlikušo tēju pēc vajadzības, līdz sasniegta vircveidīga konsistence.

* Apsveriet iespēju lietot lateksa cimdus, jo maisījums ir kodīgs un var bojāt ādu.

– Ielieciet sārmainajā maisījumā sešas pīles olas, pamatīgi tās noklājiet un lieciet nostāvēties 15 minūtes. Piepildiet otru trauku ar rīsu miziņām. Kad olas ir bijušas iegremdētas 15 minūtes, lieciet tās mizu traukā, lai tās iegūtu vienmērīgu apvalku. Maigi piespiediet, ja nepieciešams, lai nodrošinātu veiksmīgu saķeri.”

– Atstājiet apviļātās olas uz nakti.

– Nākamjā rītā, sagatavojiet dabīgas augsnes gultni – vēlams ar augstu māla saturu. Izvēlieties vietu zem klajas debess, kas ir pakļauta nokrišņiem un nomaļus no cilvēku darbības.

– Izrociet garu un šauru grāvi, vismaz 30 cm dziļu, kurā novietojiet duci olu. No jauna piepildiet to ar irdenu zemi, lai nesabojātu olas.

– Siltākos klimatiskos apstākļos (virs 15 °C) atstājiet olas nogatavoties vismaz 100 dienas. Pie zemākām temperatūrām (zem 15 °C) tās var palikt zem zemes līdz pat 240 dienām. Konservus vajadzētu apskatīt atsevišķi un regulāri, tuvojoties laikam, kad olas varētu būt gatavas.

* Tiek uzskatīts, ka pídàn cēlies Hunanas provincē Ķīnā. Dažādas variācijas par šo konservēšanas metodi atrodamas Šanhajā, Guandongas provincē, Laosā, Taivānā, Taizemē un Vjetnamā.


Adams Šiu-Jangs Šovs (dz. 1987. gadā Edmontonā, Kanādā) šobrīd dzīvo un strādā Berlīnē un Stokholmā. Viņš ir ieguvis maģistra grādu (MFA) Karaliskajā mākslas institūtā Stokholmā (2016) un bijis viesstudents Piet Zwart institūtā Roterdamā (2015), viņš arī absolvējis Emily Carr mākslas universitātes bakalaura programmu Vankūverā, Kanādā (2013). Starp nesenākajām izstādēm ir Jugend ist Trunkenheit ohne Wein, Bikini, Bāzelē (2018), Vinegar stone and the language of flowers, Towards, Toronto (2017), Gabinete de Moda, Gabinete, Lisabonā, Grounds for Magical Thinking, J Hammond Projects, Londonā (2017), Peach, W139, Amsterdamā (2016), Kamias Triennial, Kamias Special Projects, Kamias (2017), Cruising, Mariella Viking Line, Stokholmā (2017), Dinner Room Terravore, Oslo10, Bāzelē (2016) un Veins of Gypsum Mortar, Ashley, Berlīnē (2015). “Devīgie nervi” ir Adama Šiu-Janga Šova pirmā izstāde Latvijā.

Atbalsts: Nordic Culture Point, VKN
Īpašs paldies Dašai Meļņikovai!

Foto: Līga Spunde